Barierki bezpieczeństwa stanowią istotną rolę w zakresie BHP. Zabezpieczają one przed upadkiem osoby poruszające się m.in. po różnego typu podestach, pomostach czy biegach schodowych, jak również zapobiegają niebezpiecznym sytuacjom związanym ze spadaniem przedmiotów. Aby zapewniały maksymalne bezpieczeństwo ważną kwestią jest ich prawidłowa konstrukcja jak i jakość oraz rodzaj materiału z których są budowane.
Barierki oraz poręcze Evergrip wykonane są z kompozytu – żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym. Dzięki takiemu połączeniu, otrzymujemy materiały TWS/GRP o dużej wytrzymałości oraz odporności na korozję.
Balustrady Evergrip są odporne na działanie warunków atmosferycznych, substancji chemicznych oraz soli morskiej, przez co gwarantują stałe rozwiązanie bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z konserwacją. Zgodnie z klasyfikacją korozyjności wg PN-EN ISO 12944-2, materiały kompozytowe mogą być stosowane w miejscach oznakowanych jako CX, czyli ekstremalnych. Aby spełnić zróżnicowane wymagania klientów, w ofercie posiadamy dwa rodzaje systemów barierek:
Dzięki takim rozwiązaniom, jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania odpowiednio dostosowane do potrzeb kontrahenta.
Wytyczne do budowy balustrad w przemyśle określa międzynarodowa norma PN-EN ISO 14122-3. Przedstawia ona ogólne wymagania dotyczące stałych środków dostępu do maszyn, jak również określa warunki przystosowania całych obiektów w których dane maszyny się znajdują.
Balustrady składające się z poręczy, poprzeczki, słupków oraz krawężnika, powinny być zastosowane w miejscach, gdzie wysokość podestu przekracza 500 mm, oraz tam, gdzie odstęp pomiędzy podestem a maszyną lub ścianą jest większy niż 180 mm, jak również w sytuacji, gdy konstrukcja maszyny nie zapewnia bezpieczeństwa równoważnego do ochrony
zapewnianej przez balustradę.
Podstawowe wymagania dotyczące budowy balustrad na pomostach, przejściach i podestach schodów zgodnie z normą
PN-EN ISO 14122-3:
Barierki na schody posiadają te same wytyczne w kwestii szerokości rozstawu słupków, konieczności zastosowania poprzeczki oraz krawężnika. Barierka bezpieczeństwa powinna zostać zainstalowana w momencie, gdy wysokość wchodzenia jest wyższa niż 500 mm oraz występuje szczelina boczna wzdłuż konstrukcji tzw. belki policzkowej, o szerokości większej niż 120mm.
Dodatkowe wytyczne do budowy balustrad schodów:
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, jesteśmy w stanie zaprojektować i zbudować barierki bezpieczeństwa z wykorzystaniem rozwiązać kompozytowych nawet dla najbardziej wymagających inwestorów. Wszystkie produkty Evergrip zawsze wykonywane są zgodnie z normą PN-EN ISO 14122-3 oraz w oparciu o inne obowiązujące normy techniczne i rozporządzenia.